تبلیغات
انجمن علمی مهندسی عمران چابهار - نحوه اجرای ستون (بتن‌ریزی)

نحوه اجرای ستون (بتن‌ریزی)

پنجشنبه 22 فروردین 1392 — مرتضی نبی زاده - نظر
موضوع : مقالات آموزشی   دانستنی ها  
نحوه بتن‌ریزی را می‌توان در مراحل زیر بیان كرد. 
1. درست كردن بتن 
2. ریختن بتن در قالب (مرحله اول) 
3. ویبره (مرحله 1) 
4. ریختن بتن (مرحله 2)
5. ویبره (مرحله 2) 
6. چكش‌زدن قالب 
7. شاقول‌كردن قالب 
8. تاب‌برداشتن قالب
اینك هر یك از عناوین گفته‌شده را توضیح می‌دهیم. 

1) درست‌كردن بتن:
در محیط كارگاه درست‌كردن بتن به 3 شیوه صورت می‌گیرد. 
الف) به صورت دستی در محل 
ب) در دستگاه بتونیر 
ج) با خلاطه
1-1 به صورت دستی در محل: 
در این شیوه مصالح مورد نیاز برای ساختن بتن به محل بتن‌ریزی آورده می‌شود در محل این مصالح به خوبی با بیل با هم مخلوط می‌شوند سپس از ساختن كپه‌ای از مصالح مخلوط‌شده شیلنگ آب به داخل كپه فرو می‌رود و مقداری مصالح را آب مخلوط می‌كند سپس آب‌خوری از مصالح مخلوط‌شده درست می‌شود و مصالح به خوبی با آب مخلوط شده و بلافاصله در محل بتن‌ریزی ریخته می‌شود. 
از این شیوه بیشتر برای بتن‌ریزی جاهایی از ساختمان استفاده می‌شود كه حجم بتن‌ریزی كم باشد مثل یك طرف پله یا ستون پله (ستون پله در 2 مرحله اجرا می‌شود و در هر كدام از مراحل حجم بتن‌ریزی كمی داریم).
1-2 در دستگاه بتونیر: 
بتونیر دستگاهی است شامل یك استوانه دوار كه مصالح در آن مخلوط می‌شوند و یك پاكت كه مصالح در درون آن قرار می‌گیرند و به درون استوانه هدایت می‌شوند این دستگاه با گازوئیل كار می‌كند. 
حجم مصالحی كه در داخل بتونیر قرار می‌گیرند بیشتر از حجم مصالحی است كه در خلاطه قرار می‌گیرند اما سرعت آن كمتر از خلاطه است. 
از بتونیر بیشتر در مواقع بتن‌ریزی دیوار برشی و ستون‌ها استفاده می‌شود. 

1-3 با خلاطه: 
این دستگاه كوچكتر و سبك‌تر از بتونیر است و توسط گازوئیل كار می‌كند. 
عمدتاً در بتن‌ریزی سقف از این نوع بتن‌ساز استفاده می‌شود. 
میزان و نوع مصالح به‌كار رفته رد ساختن بتن به طرح اختلاط بتن بستگی دارد. 
در مورد ستونها بتن‌ها با استفاده از بتونیر ساخته می‌شوند سپس از داخل استوانه به داخل ظرف‌های مخصوص حمل بتن كه انتهای آن یك صفحه متحرك برای خارج كردن بتن دارد ریخته می‌شود. 
این ظرف توسط بالابر به طبقه موردنظر انتقال پیدا می‌كند و در آنجا با آزاد كردن صفحه زیر طرف در داخل چرخ‌دستی ریخته می‌شود و توسط چرخ‌دستی به محل بتن‌ریزی انتقال پیدا می‌كند. 
2) ریختن بتن در قالب (مرحله اول)
طبق اصول علمی حداكثر ارتفاع ریختن بتن باید 60/1 باشد ولی اكثراً در بتن‌ریزی ستون‌ها این مسئله رعایت نمی‌شود. 
ابتدا زمینی كه بتن باید روی آن ریخته شود و همچنین سطل‌هایی كه بتن باید درون آن‌ها ریخته شود تمیز و مقداری با آب خیس شوند با توجه به مطلب گفته‌شده یك نفر در بالای ستون و بر روی یك وسیله بلند می‌ایستد تعدای سطل در پاین قرار داده می‌شود. بتن آورده‌شده روی زمین ریخته می‌شود و سپس داخل سطل‌ها قرار داده می‌شود سطل‌ها دست‌به‌دست به بالای ستون برده می‌شود و توسط فرد موردنظر داخل ستون ریخته می‌شود. 
3) ویبره (مرحله 1)
پس از این كه بتن تا یك ارتفاعی داخل ستون بالا رفت ویبره به بالای ستون انتقال می‌یابد خرطوم آن داخل بتن فرو می‌رود و بتن ویبره می‌شود. 
4) ریختن بتن (مرحله 2)
بعد از ویبره‌كردن بتن، بتن‌ریزی ادامه پیدا می‌كند منتها سؤال اینجاست كه چه‌طور مشخص كنیم كه تا ارتفاع موردنظر در نقشه بتن بریزیم؟ برای این منظور ستون را شیلنگ تراز می‌كنند ارتفاع ستون را روی قالب مشخص می‌كنند بعد در محل نشانه‌گذاری‌شده میخ می‌كوبند و بعد تا آن ارتفاع بتن می‌ریزند. 
5) ویبره (مرحله 2)
بعد از اتمام بتن‌ریزی، بتن را از محلی كه قبلاً ویبره كرده بودند به بالا ویبره می‌كنند از آنجا كه بتن بعد از ویبره افت ارتفاع پیدا می‌كند لازم است بتن حتماً تا ارتفاع میخ باشد اگر پایین‌تر از میخ بود دوباره بتن می‌ریزیم یا از همان ابتدا كمی بالاتر از میخ بتن می‌ریزیم تا بعد از ویبره به ارتفاع میخ برسد. 


6) چكش‌زدن قالب
در حین بتن‌ریزی و همچنین در حین ویبره‌كردن توسط چكش به بدنه قالب ضرباتی وارد می‌شود. 
7‌) شاقول‌كردن قالب
بعد از اتمام بتن‌ریزی و ویبره‌كردن ممكن است تراز قالب بتن به هم بخورد (به علت فشار جانبی ارتعاشات ویبره) به همین دلیل بعد از اتمام بتن‌ریزی و ویبره‌كردن دوباره قالب را شاقول می‌كنند و تنظیمات قالب را انجام می‌دهند. 
8) تاب‌برداشتن قالب
در حین بتن‌ریزی و ویبره‌كردن ممكن است قالب حركت چرخشی انجام دهد به همین دلیل بعد از اتمام بتن‌ریزی و ویبره‌كردن این حركت چرخشی قالب را از بین می‌برند برای این منظور بسته به جهت چرخش یك سنجاق در چهارتراش قرار می‌دهند و آن را با گوه محكم می‌كنند سپس در انتهای دیگر سنجاق كه آزاد است شمع چوبی را قرار می‌دهد بدین وسیله یك اهرم درست می‌كنند كه قادر به چرخاندن قالب در یك جهت معین است سپس قالب را می‌چرخانند تا تراز شود و آن را در همین حالت توسط شمع، قالب را در جهتی چرخاند كه تراز شود. 


ت) درآوردن قالب: 
بعد از حدود یك نصفه روز بتن خود را می‌گیرد و باید قالب درآورده شود. 
سنجاق‌ها باز می‌شوند و در محل اتصال یك قالب به قالب دیگر گوه گذاشته می‌شود تا این درز باز شود و قالب‌ها از هم جدا شوند. 
یك نفر در بالای ستون می‌ایستد و تخته را با پا هل می‌دهد تا از بتن جدا شود. 
ث) آب‌دادن بتن: 
بعد از درآوردن قالب یك گونی به دور ستون می‌پیچند و گونی را خیس می‌كنند و به این وسیله بتن عمل‌آوری می‌شود.

درباره وبلاگ

مقام معظم رهبری در ابتدای سال 1392 این سال را سال "حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" نامگذاری کردند. ایشان در این باره فرمودند: «امیدواریم به فضل پروردگار، حماسه‌ی اقتصادی و حماسه‌ی سیاسی در این سال به دست مردم عزیزمان و مسئولان دلسوز كشور تحقق پیدا كند.»

نظر سنجی

عملکرد وبلاگ انجمن علمی مهندسی عمران...؟
آمار

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :

دانشنامه مهدویت

لوگوی دوستان

دیگر امکاناتبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


کد گالری